Cine a fost desemnat să arbitreze CFR Cluj – FCSB. A fost implicat în două mari scandaluri: cu Edjouma și cu Mititelu jr

Derby-ul etapei 9 din SuperLiga, CFR Cluj – FCSB, programat duminică, 15 septembrie 2024, de la ora 21:00, în direct la Digi Sport 1, va fi arbitrat la centru de către Marian Barbu (36 de ani).

Marian Barbu, arbitrul delegat la CFR Cluj – FCSB, trecut tumultos

Arbitrul FIFA, care a activat și în UEFA Champions League și în UEFA Nations League, a fost desemnat de către cei de la CCA pentru acest prim duel de forță dintre granzii României.

Barbu are reputația unui arbitru corect și valoros, dar în 2023 a fost implicat în două scandaluri care au iscat foarte multe comentarii.

Prima dată, Marian Barbu și-a atras foarte multe critici pentru că nu l-a eliminat pe Malcom Edjouma (27 de ani), în meciul FC Voluntari – FCSB 1-2, din 12 februarie 2023. Mijlocașul francez a marcat în acel meci ambele goluri pentru roș-albaștri, dar a fost implicat și într-o fază în care l-a lovit brutal cu gheata pe Armaș, în minutul 82.

”Centralul” de la acel meci, Radu Petrescu, i-a dat galben lui Edjouma, iar Barbu, care se afla în camera VAR, nu a intervenit pentru a-i transmite colegului său gravitatea situației. De altfel, ulterior, Barbu a fost suspendat.

Tot anul trecut, același Barbu a fost implicat și într-un scandal cu Adrian Mititelu jr, după meciul FCU Craiova – UTA 2-3, din 29 octombrie 2023. În pauza meciului, Mititelu jr a coborât din tribuna oficială a Stadionului Ion Oblemenco, pentru a-l ataca într-un mod josnic pe arbitrul FIFA Marian Barbu.

Băiatul patronului și cel care s-a ocupat de echipă atâta vreme cât tatăl său a fost închis, nu s-a aflat la prima ieșire în decor, dar parcă până acum lucrurile nu au fost chiar atât de grave.

Ce a scris arbitrul Marian Barbu în raportul de joc al meciului FCU Craiova – UTA 3-2

Barbu susține că Mititelu l-a scuipat și l-a amenințat cu moartea, în pauza partidei pe care oltenii aveau să o piardă în cele din urmă.

Adrian Mititelu junior m-a scuipat în față de la o distanță foarte mică, m-a înjurat, mi-a jignit familia și m-a amenințat că mă va omorî oriunde mă va prinde. Și că din Craiova n-o să ies viu dacă o să calc vreodată pe acolo”, ar fi scris Barbu, la acea vreme.

Acum, toate aceste discuții sunt de domeniul trecutului, iar Marian Barbu va oficia de la centru încleștarea CFR Cluj – FCSB, conform prosport.ro.