
Cu o zi înainte de tragedie, vecinii au auzit țipete și o ceartă în apartamentul Mihaelei Belecciu. Cine era de față și ce se știe despre ultimele ei ore din viața femeii.
„Mihaela era o femeie puternică. Nu era genul de persoană care se descuraja ușor. Mereu dădea sfaturi și zâmbea, dar apoi povestea cu soțul ei a distrus totul. Nu a mai rezistat, s-a prăbușit psihic și, evident, nimeni nu a ajutat-o destul. Nici noi nu ne-am dat cu adevărat seama de ceea ce se întâmpla”.
Descoperirea macabră a fost făcută de fiica cea mare a Mihaelei
Din puținele cuvinte ale vecinilor se poate intui drama care a lovit familia Mihaelei Belecciu, în vârstă de 39 de ani. Femeia este româncă, dar s-a stabilit de cel puțin douăzeci de ani la Torino. Acolo s-au născut și fiicele ei, cu vârste de 13 și 19 ani. Ea lucra ca menajeră, iar soțul ei, Mihai Cojocariu, avea o mică afacere.
Țipetele din apartamentul de la etajul 4 al blocului din cartierul nordic Parella, unde locuia, au fost auzite de toată lumea. Fiica cea mare a fost cea care, întorcându-se acasă, s-a trezit în fața unei scene îngrozitoare. Sora ei mai mică, Isabella Cojocariu, zăcea pe podea, iar mama era în apropiere. Se spânzurase folosind un șnur legat de patul supraetajat. Chemaţi de urgenţă, medicii au făcut tot posibilul pentru a încerca să o salveze măcar pe fata de 13 ani, însă nu s-a mai putut face nimic. Cel mai probabil, aceasta fusese strangulată. Tânăra de 19 ani, aflată în stare de șoc, a fost transportată la spital.
Separarea de soţ ar fi împins-o pe Mihaela spre depresie
Poliția a sigilat apartamentul şi a confiscat câteva obiecte, inclusiv un telefon mobil. I-a audiat pe fratele femeii, sosit la scurt timp după alertă, și pe locatarii blocului, pentru a înțelege ce ar fi putut declanșa acest gest extrem. Deocamdată nu sunt indicii cu privire la vreun conflict între Mihaela și fiica sa, Isabella, dar toată lumea confirmă că tocmai separarea de soț, petrecută acum câteva luni, a adus-o pe aceasta la exasperare.
Se pare că situația ei era deja în atenția specialiștilor de la Centrul de Sănătate Mintală. Faptul că relația dintre cei doi soți se încheiase este sugerat și de plăcuța de pe soneria apartamentului, schimbată recent: nu mai apare numele de familie al soțului, ci numele de fată al femeii. Iar dedesubt sunt trecute numele celor două fiice.
„Omucidere urmată de sinucidere”, a confirmat poliția, după cercetarea efectuată de criminaliști. În locuință nu au fost găsite scrisori, bilete sau orice alt tip de mesaj care să explice gestul femeii şi nici pe rețelele de socializare nu există urme ale suferinței sale. Oricum, femeia de 39 de ani le folosea foarte puțin: nu avea WhatsApp, iar profilul de Facebook pe care îl împărțea cu soțul era „mut” de mai bine de doi ani. În puținele fotografii încărcate apar amândoi, îmbrățișați și zâmbind în fața Domului din Milano, în anul 2022.
Rămâne un mister cu cine s-a certat Mihaela înainte de tragedie
Mai există însă și un mister legat de alte țipete, care s-au auzit din apartament sâmbătă seara, cu o zi înainte de tragedie. Ele au fost auzite clar atât de locatarii blocului, cât și de vecinii din casele din apropiere, aflate pe aceeași stradă. Ar fi fost vorba despre o ceartă aprinsă în care era implicată chiar Mihaela, însă rămâne un mister cu cine. Potrivit primelor verificări, soțul nu se afla în acel apartament. Există persoane care spun că acesta ar fi decis chiar să părăsească Italia. Natalia, o altă româncă care locuiește la etajul de sub familia Belecciu, neagă această variantă. „Nu știu unde locuiește acum, dar este încă în Torino. L-am văzut în bloc acum câteva săptămâni”, spune ea. Totuşi, nu crede că acesta ar fi fost sâmbătă în apartament. „Știu că Mihaela avea o cină cu niște rude. Au ridicat tonul, dar el nu era acolo”, a mai povestit prietena Mihaelei.
Natalia este şocată încă de cele întâmplate. „Chiar nu reușesc să-mi explic ce a făcut. Nu am auzit-o niciodată țipând la fetele ei. În plus, era o femeie puternică și curajoasă. Muncea, era independentă”, povesteşte ea. În schimb, de despărţirea celor doi aflase de curând. „Se închisese în sine. O vedeam mai rar decât de obicei. Nu știam că era sub tratament. Poate că toți am subestimat depresia ei, dar ceea ce s-a întâmplat este de neimaginat”, a încheiat, şocată, Natalia.
Radio Stil Romania